Wsparcie psychologiczne jest krótkoterminową formą pomocy, która obejmuje dzieci, dorosłych oraz seniorów.
Istotnym jest fakt, że pomoc psychologiczna obejmuje wsparcie dla osób zdrowych doświadczających kryzysów i mających problemy ze spójnym podejmowaniem działań w wielu różnych obszarach życia (praca zawodowa, życie prywatne, relacje z innymi, itd.) i jest pomocą “doraźną”. Psycholog wspiera w rozumieniu i uspokojeniu emocji, uporządkowaniu myśli i pomaga odnaleźć się w trudnej (w danym momencie) sytuacji.
Rolą psychologa jest diagnozowanie, opiniowanie, przeprowadzanie badań, ogólne wsparcie psychologiczne oraz psychoedukacja. Realizując te działania, psycholog wykorzystuje formę spotkania indywidualnego, spotkań dla par, spotkań grupowych lub prowadzi warsztaty rozwojowe. Towarzyszy klientowi w przeżywaniu i radzeniu sobie z wyzwaniem, lecz nie doradza i nie podejmuje za niego decyzji. Głównym celem wsparcia psychologicznego jest pomoc w znalezieniu i wykorzystaniu zasobów własnych w sytuacji kryzysu oraz zmniejszanie stresu i napięcia. Wsparcie psychologiczne może mieć również formę konsultacji wychowawczych, z których korzystają rodzice, mający problemy wychowawcze na różnych etapach rozwoju dzieci.
Psycholog dba o dobrostan psychiczny klienta i jeśli zajdzie taka potrzeba może zasugerować konsultację z innym specjalistą, np. psychoterapeutą, o ile sam nie posiada takich kwalifikacji, lub nie jest specjalistą w danej dziedzinie.