PFRON – I otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych w 2024 r. na terenie województwa lubuskiego w zakresie rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych – Prowadzenie indywidualnych zajęć hipoterapii

Zajęcia indywidualne w formie hipoterapii w wymiarze 105 godzin, odbywały się na terenie gminy Nowa Sól, w powiecie nowosolskim przy ulicy Polnej, 67-100 Nowe Żabno, na terenie Stajni Eldonrado, która spełnia niezbędne warunki do realizacji zadania.

Grupą docelową zadania były dzieci z orzeczeniem o różnym stopniu niepełnosprawności w wyniku rożnych przyczyn, w tym ruchowej i intelektualnej oraz zaburzeniami rozwojowymi w tym w spektrum autyzmu i ich rodziny z przynajmniej trzech powiatów: nowosolskiego, zielonogórskiego i krośnieńskiego. Do projektu zostało zakwalifikowanych 5 osób (dzieci) z różnymi rodzajami niepełnosprawności (głównie ruchową i intelektualną, a także sprzężoną i zaburzeniami rozwojowymi). Uczestników rekrutowano spośród kandydatów zgłaszających się indywidualnie lub przez instytucje i organizacje w odpowiedzi na upowszechnianie informacji o realizowanym zadaniu z informacją o finansowaniu przez PFRON przy udziale Samorządu Województwa Lubuskiego.

Proponowane rozwiązanie w postaci indywidualnych zajęć hipoterapii odpowiada na najczęściej występujące problemy w tej grupie społecznej. Ma na celu nabywanie, rozwijanie i podtrzymywanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania osób niepełnosprawnych. Usprawnianie i wspieranie funkcjonowania osób z zaburzeniem ze spektrum autyzmu oraz z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową w różnych sytuacjach społecznych i w różnych środowiskach, a także usprawnianie komunikowania się z otoczeniem.

Liczne badania wskazują, że osoby z niepełnosprawnością oraz zaburzeniami rozwojowymi przejawiają duże trudności w funkcjonowaniu społecznym z powodu zachowań nieadaptacyjnych, niskiego poziomu empatii, a także problemy wynikające ze słabo rozwiniętych lub zaburzonych funkcji motorycznych i z zaburzeń sensorycznych. Zaplanowane zajęcia w formie hipoterapii były odpowiedzią na powyższe trudności, ponieważ doskonale wpływają na redukcję nietypowych zachowań społecznych i wzrost zachowań adaptacyjnych, a także na zwiększenie poziomu empatii. Działania terapeutyczne w w formie hipoterapii wykorzystują terapeutyczne właściwości koni. Zarówno kontakt z koniem jak i jazda konna zmierzają do poprawy funkcjonowania w sferach zaburzonych. Szczegółowa forma tej terapii była dobierana do indywidualnych możliwości i potrzeb dziecka.

Zajęcia indywidualne w formie hipoterapii polegały na wykorzystaniu terapeutycznych właściwości koni w celu wzmocnienia funkcji motorycznych oraz poprawę funkcjonowania społecznego, a także usprawnianie umiejętności komunikacji z otoczeniem. Zakładanym efektem działań jest usprawnianie funkcjonowania w grupie społecznej oraz podniesienie jakości życia beneficjentów i ich rodzin.

Zrealizowano 21 godzin hipoterapii dla każdego z beneficjentów. Ilość godzin hipoterapii przypadających na osobę jest istotna z punktu widzenia efektywności terapii. Hipoterapia jest formą terapii, która buduje sprawność fizyczną w oparciu o regularne spotkania i ma najwyższą efektywność wtedy, kiedy jest długotrwała i regularna, dlatego każdy z beneficjentów otrzymał wsparcie w tym zakresie w jak najdłuższym, możliwym dla tego zadania okresie czasu. W okresie realizacji zadania, tj. od lipca do grudnia 2024, każdy z beneficjentów miał możliwość uczestnictwa z regularnej, systematycznej terapii przez pół roku trwania projektu, co dało wymierne efekty w postaci poprawy funkcjonowania w obszarach zaburzonych.

Zadanie było komplementarne z innymi działaniami organizacji, która na co dzień działa w obszarze wsparcia psychologicznego i hipoterapii prowadząc działania psychoedukacyjne i rozpowszechniając wiedzę na temat pozytywnych efektów planowanych działań terapeutycznych.

Facebook
Instagram