NIW NOWE FIO – Program Wsparcia Aktywności Społecznej

Zadanie ma na celu wspieranie aktywności społecznej i tworzenie więzi społecznych poprzez zwiększenie bezpłatnego wsparcia psychologicznego dla rodzin z województwa lubuskiego. Planuje się także rozwijanie sieci wolontariatu rówieśniczego wśród starszych dzieci i młodzieży szkół podstawowych i średnich, wprowadzenie psychoedukacji za pomocą cyklicznych spektakli dla grup wiekowych od 11 do 16 roku życia połączonych z psychoedukacją prowadzoną przez psychologa po zakończeniu spektaklu oraz stworzenie i wdrożenie aplikacji pomocowej. Głównym celem projektu jest wzrost aktywności społecznej na rzecz dobra wspólnego, a w tym szczególnie budowanie zaufania, tworzenie społeczności opartej na wzajemnej pomocy oraz aktywizacja społeczeństwa w dziedzinie zdrowia psychicznego i wsparcia rówieśniczego w postaci tworzenia grup wolontariackich.

Zadanie i realizowane działania dedykowane są odbiorcom z całego województwa lubuskiego. Zadania główne realizujące cel, polegające na udzielaniu wsparcia psychologicznego rodzinom, realizowane będą w siedzibie Centrum Aktywności Społecznej. W przestrzeni CAS realizowane będą także spotkania psychoedukacyjne z grupami wolontariackimi. Dodatkowe zadania realizujące cel, polegające na upowszechnianiu prewencji w zakresie zdrowia psychicznego oraz wspierające jednocześnie działania promocyjne projektu w postaci cyklicznego wystawiania sztuki teatralnej, będą realizowane w Nowosolskim Domu Kultury.

Prowadzenie wsparcia psychologicznego:

Grupą odbiorców zadań przewidzianych w projekcie są dzieci i młodzież do 18 r.ż. oraz ich rodzice lub opiekunowie prawni. Przewiduje się, że grupa odbiorców będzie obejmowała osoby zamieszkujące województwo lubuskie, nie wyklucza się jednak beneficjentów z województw ościennych. Zakłada się, że grupa docelowa będzie charakteryzowała się koniecznością wsparcia psychologicznego, która wynikać może np. z:
– wystąpienia życiowej sytuacji kryzysowej;
– wystąpienia kryzysu suicydalnego;
– problemów wychowawczych;
– podejrzenia występowania lub występowania zaburzeń;
– zauważenia objawów depresji lub doświadczania stanów depresji;
– występowanie zaburzeń rozwojowych, itp.  

Stworzenie i wdrożenie aplikacji pomocowej:

W ramach działania planuje się również stworzenie i wdrożenie aplikacji pomocowej, skierowanej głównie dla starszych dzieci i młodzieży. Celem wprowadzenia na rynek aplikacji jest zmniejszenie czasu reakcji na mniejsze kryzysy młodych ludzi, które docelowo mogą prowadzić do większych problemów oraz zmniejszenie ilości osób, które pozostają bez jakiegokolwiek wsparcia. Pośrednio celem zadania jest także upowszechnianie wiedzy na temat dbania o zdrowie psychiczne oraz podkreślanie jego wagi w życiu każdego człowieka. 

Prowadzenie zespołów wolontariuszy:

Planuje się wyłonienie grupy wolontariuszy, którzy będą zaopatrywani w wiedzę i umiejętności, dzięki którym będą w stanie pomagać swoim rówieśnikom. Zakłada się, że ich praca we własnej społeczności będzie niezauważalna dla innych. To znaczy, że podczas naturalnych dla tej społeczności sytuacji, grupa wolontariuszy uważna na konkretne zachowania (objawy depresji, przeżywanie kryzysu, doświadczania przemocy, bullyingu rówieśniczego itp.) będzie przygotowana do tego by w odpowiedni dla sytuacji sposób zareagować i udzielić podstawowego wsparcia lub przekierować w razie konieczności do odpowiedniego miejsca pomocowego. 

Cykliczne spektakle teatralne:

Planuje się realizację spektaklu pod tytułem „Król pomarańczy”, którego tematyka dotyczy dbania o zdrowie psychiczne i dedykowana jest dzieciom i młodzieży w granicach 11 – 16 roku życia. Każdy ze spektakli planuje się zakończyć spotkaniem psychoedukacyjnym z psychologiem, by zbadać poziom zrozumienia tematu przez uczestników i odpowiedzieć na nurtujące je pytania oraz wskazać możliwe kierunki działań, np. w sytuacjach kryzysowych. Celem działania jest upowszechnianie wiedzy na temat znaczenia zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży oraz ich rodzin. 

ZADANIE PUBLICZNE FINANSOWANE Z BUDŻETU PAŃSTWA, ZE ŚRODKÓW NARODOWEGO INSTYTUTU WOLNOŚCI – CENTRUM ROZWOJU SPOŁECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO W RAMACH RZĄDOWEGO PROGRAMU FUNDUSZ INICJATYW OBYWATELSKICH NOWE FIO NA LATA 2021-2030

DOFINANSOWANIE
299.500,00 zł
CAŁKOWITA WARTOŚĆ PROJEKTU
299.500,00 zł
DATA PODPISANIA UMOWY
05.2024

Facebook
Instagram