Hipoterapia
Drodzy rodzice i opiekunowie!
Jeśli szukacie terapii dopasowanej do potrzeb i możliwości Waszego dziecka lub innej bliskiej osoby… Terapii, która przebiegać będzie w atmosferze spokoju i relaksu oraz w otoczeniu natury, to dobrze trafiliście. Podczas pierwszego spotkania z uwagą przyjrzymy się Państwa podopiecznemu i wypytamy o jego potrzeby i ograniczenia, żeby w trakcie kolejnych spotkań hipoterapeutycznych pomagać mu w osiąganiu kolejnych etapów na drodze do samodzielności.
Hipoterapia jest metodą psychoruchowej rehabilitacji z udziałem koni. Kontakt z koniem wpływa na poprawę funkcjonowania pacjenta w sferze fizycznej, psychicznej, emocjonalnej, poznawczej, a także społecznej. Jest to więc głęboki i wszechstronny proces oddziaływania na ciało i ducha człowieka.
Stosowana jest głównie u dzieci i młodzieży jako forma wsparcia klasycznej fizjoterapii. Dzięki hipoterapii pacjenci pokonują lęki, uczą się budować więź, a także wyrażać emocje oraz wysyłać i odbierać komunikaty. Sesje hipoterapii stosuje się nie tylko u dzieci autystycznych, z porażeniem mózgowym, czy z zespołem Downa, ale również u dzieci z nieprawidłowymi wzorcami chodu, postawy, z niedowładami, czy po amputacjach. Kontakt z koniem, samo siedzenie na jego grzbiecie, czy spokojne spacery, poprawiają ogólną sprawność fizyczną, koordynację ruchową, napięcie mięśni, poczucie równowagi. Ciepło konia i bijący od niego spokój rozluźniają i w rezultacie bardzo silnie oddziałują na wszystkie nasze zmysły dając ujście emocjom.
Jakie możliwości daje hipoterapia?
Koń daje wrażenie chodu ludzkiego
Trójwymiarowy ruch grzbietu końskiego w stępie przekazywany miednicy jeźdźca jest identyczny z ruchami miednicy prawidłowo kroczącego człowieka. W tym samym czasie barki i luźno zwisające kończyny dolne również zachowują się tak, jak u idącego człowieka. Daje to możliwość nauki chodzenia „bez chodzenia”. Hipoterapia może stanowić pierwszy etap tej nauki, bądź stać się jej przełomowym momentem.
Koń zmniejsza spastyczność mięśni
Uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego może spowodować wzmożone napięcie mięśni (spastyczność), szczególnie kończyn górnych i dolnych. Podstawowym warunkiem usprawniania jest obniżenie spastyczności.
Podczas hipoterapii dzieje się to automatycznie i jest możliwe dzięki:
- rozgrzaniu mięśni (temp. ciała konia jest wyższa od temp. ciała ludzkiego),
- rytmicznemu kołysaniu w stępie,
- przeciwstawnym skrętom biodra– barki (dysocjacji) spowodowanych ruchem konia, ułożeniu kończyn dolnych w trój‐zgięciu i odwiedzeniu podczas dosiadania konia.
Koń hamuje przetrwałe odruchy postawy
Nieprawidłowe, mimowolne odruchy towarzyszące niektórym postaciom mózgowego porażenia dziecięcego utrudniają usprawnianie.
Hipoterapia stwarza możliwość stopniowego eliminowania tych automatyzmów dzięki:
- łagodnym, kołyszącym ruchom w stępie,
- dysocjacji biodra – barki oraz trój‐zgięciu i odwiedzeniu kończyn dolnych,
- unikaniu drażnienia pewnych okolic ciała (np. podeszwy stopy – jazda bez strzemion),
- unikaniu pewnych ruchów i ułożeń dzięki przestrzeganiu zasady symetrycznego dosiadu,
- spokojnemu i wyciszającemu prowadzeniu terapii.
Koń przywraca zaburzoną symetrię mięśni tułowia
Łagodne, rytmiczne, równomiernie kołysanie w stępie na przemian napina i rozluźnia mięśnie posturalne prawej i lewej strony ciała. Mięśnie napięte i przykurczone ulegają stopniowemu rozluźnieniu i rozciągnięciu. Mięśnie słabszej wiotkiej strony ulegają wzmocnieniu. Dzięki temu po pewnym okresie jazdy stępem w prawidłowym dosiadzie dochodzi do symetrycznej równowagi mięśniowej.
Koń koryguje postawę ciała
Konieczność utrzymania prawidłowego dosiadu zmusza do aktywnego prostowania się. Wzmocnieniu ulegają mięśnie grzbietu, brzucha i obręczy biodrowej. Prowadzi to do zmniejszenia przodopochylenia miednicy. Dzięki wzmocnieniu mięśni kształtuje się nowa, prawidłowa postawa ciała.
Koń zapobiega przykurczom i ograniczeniom ruchomości w stawach
Wspomniany łańcuch ruchów „grzbiet konia – miednica – kręgosłup – barki – kończyny jeźdźca” uruchamia rytmicznie i łagodnie kolejno wszystkie mięśnie i stawy. Hipoterapia i jazda konna zmniejsza przede wszystkim przykurcze przywodzicieli ud i ograniczenia ruchomości obręczy biodrowej.
Koń zwiększa możliwości lokomocyjne
Osoby niepełnosprawne cierpią na ogół z powodu ograniczonych możliwości ruchowych. Siedząc na koniu, popędzając go pracą bioder, kręgosłupa – odbierają wrażenie prawidłowego chodu i mogą go ćwiczyć.
Koń oddaje do dyspozycji osoby niepełnosprawnej swoje cztery zdrowe nogi stwarzając tym samym nieograniczone możliwości lokomocyjne. Takie przeszkody jak odległość, nierówność terenu, piasek czy woda przestają istnieć. Jest to przeżycie piękne i niezapomniane.
Koń może usprawniać bardzo łagodnie
Jest to możliwe dzięki jego specyficznej budowie i łagodnemu oddziaływaniu ruchu konia w stępie. W hipoterapii istnieje cały szereg odpowiednich ułożeń, podporów i technik asekuracji, regulujących stopień uruchamiania, wysiłku i bodźcowania organizmu.
Dzięki temu hipoterapię można zaoferować nawet pacjentom ze znacznymi deficytami fizycznymi i psychicznymi.
Koń pobudza zmysły
Dotyk końskiej sierści, łaskotanie grzywy, rozmaitość kształtów, odgłos kroków, przyjazne parskanie i mile kojarzony zapach stymulują zmysły dotyku, słuchu, wzroku i węchu. Towarzyszy temu ciągłe wytrącanie z równowagi i konieczność jej natychmiastowego odnajdywania, jeżeli nie chcemy zbyt prędko rozstać się z tym bogactwem wrażeń.
Czucie głębokie (proprioceptywne) jest stymulowane przez nieustające przeciwstawne bodźce dopływające z mięśni, ścięgien i stawów całego ciała. Wszystko to niezwykle rozwija zaburzoną zdolność równoczesnego odbierania bodźców i ich kojarzenia. Dzięki temu kształtuje się poczucie własnego ciała i orientacji przestrzennej.
Koń stanowi źródło bodźców równoważnych
Hipoterapia daje nieograniczone możliwości stopniowania i różnicowania bodźców równoważnych.
Dzięki przyspieszeniom poziomym i pionowym: kołysaniu, zmianom kierunku jazdy, zatrzymaniu się, ruszaniu, przyspieszaniu i zwalnianiu tempa jazdy, zastosowaniu specjalnych ułożeń, odpowiednich ćwiczeń i zabaw – ruch konia staje się potężnym generatorem bodźców równoważnych.
Koń uaktywnia
Rytmiczne pobudzające ruchy towarzyszące jeździe konnej wzmagają wydzielanie hormonów (szczególnie adrenaliny), stymulujących układ wegetatywny. Następuje wyraźny wzrost aktywności ruchowej, koncentracji uwagi i dobrego samopoczucia. Ma to szczególne znaczenie w terapii osób niepełnosprawnych.
Koń usprawnia pracę organów wewnętrznych
Dzięki stymulacji układu hormonalnego i wegetatywnego, jazda konna poprawia krążenie, oddychanie, pracę jelit a nawet pracę układu odpornościowego. Działanie to jest szczególnie aktywne podczas jazdy stępem.
Koń mobilizuje i nie nudzi
Koń żywy i reagujący na otoczenie wymaga od osoby niepełnosprawnej aktywności, nie pozwala jej na pozostanie biernym, jak to bywa w niektórych innych formach terapii.
Osoby niepełnosprawne, szczególnie dzieci poddawane żmudnemu i systematycznemu usprawnianiu często ulegają zniechęceniu i nie chcą współpracować z terapeutą.
Problemu tego nie obserwujemy podczas zajęć z hipoterapii. Tutaj zaangażowanie pacjenta w terapię jest olbrzymie i nieprzemijające. Trud usprawniania staje się prawie niezauważalny, a sama terapia przez swoją atrakcyjność jest jednocześnie nagrodą. Te pozytywne emocje udaje się niekiedy przenieść na zajęcia odbywające się przed lub po hipoterapii.
Koń uczy
Podczas zajęć z hipoterapii pacjent dzięki aktywizacji i pozytywnemu nastawieniu do współpracy z terapeutą może opanować szereg umiejętności i pojęć. Koń jest pomocny w pracy pedagoga specjalnego, psychologa, logopedy. Obcowanie z koniem i jego otoczeniem nie tylko wzbogaca wiedzę pacjenta o świecie, ale uczy go również samodzielności, odpowiedzialności i współpracy z innymi.
Koń relaksuje
Kontakt z koniem, poddanie się jego łagodnym, kołyszącym ruchom sprzyja relaksowi i odprężeniu. Świat widziany z końskiego grzbietu jest większy i piękniejszy. Obcowanie z tym dużym, imponującym, przyjacielskim zwierzęciem ma wpływ na równowagę emocjonalną i powoduje osłabienie reakcji nerwicowych.
Koń uniwersalnym stanowiskiem terapeutycznym
Koń może zastępować materac (szeroki zad), terapeutyczną piłkę, lub wałek (kłoda), klin (szyja), bądź drabinkę do podciągania (grzywa). Idąc stępem wprowadza pacjenta leżącego na nim na brzuchu – w ruchy zbliżone do pełzania, pacjenta opartego na łokciach i kolanach – w ruchy zbliżone do czworakowania, pacjenta siedzącego – w ruchy zbliżone do chodzenia.
Nie ma innego „przyrządu”, który byłby tak uniwersalny. Siedząc na koniu łatwiej opanować pojęcia przestrzenne, schemat własnego ciała, nauczyć się liczyć do czterech (patrz nogi konia), wymawiać trudne głoski i wyrazy. Koń to żywa i ruchoma pomoc terapeutyczna, dydaktyczna i edukacyjna, którą mogą i powinni wykorzystywać wszyscy specjaliści pracujący z osobami niepełnosprawnymi.
Zaczerpnięte ze strony: www.pzhk.pl/hipoterapia
Forma hipoterapii dobierana jest każdorazowo do pacjenta. O możliwości terapii na grzbiecie konia musi zadecydować lekarz prowadzący wydając zaświadczenie o braku przeciwwskazań, ale nawet w przypadku, gdy jazda wierzchem nie jest możliwa, można uczestniczyć w sesjach hipoterapii z ziemi – spędzając czas z koniem, dotykając go i doświadczając wszystkich bodźców, jakie koń nam oferuje – zapachu, dotyku miękkich chrap i ciepłej sierści, odgłosów parskania i rżenia, a także interakcji, bo koń żywo reaguje na kontakt z człowiekiem.
W trakcie regularnych spotkań pacjent stopniowo pokonuje swoje lęki i nawiązuje więź emocjonalną z koniem, ale także z terapeutą będącym obok niego. Konie są dużymi zwierzętami, co często powoduje w małych pacjentach lęk, dlatego ważne jest, aby dozować wrażenia, nie zmuszać, tylko pozwolić pacjentowi oswoić się z nową sytuacją. Po zapoznaniu z koniem, jeśli stan pacjenta na to pozwala, dalsza część terapii odbywa się już na grzbiecie konia. W zależności od stanu psychofizycznego i wieku dziecka w sesji terapeutycznej uczestniczy zwykle kilka osób. Jedna prowadzi konia i dba o bezpieczeństwo, druga – terapeuta, prowadzi ćwiczenia z pacjentem, czasami są też potrzebne dodatkowe osoby, które idąc z dwóch stron konia podtrzymują pacjenta. Podczas jazdy terapeuta prosi dziecko o wykonywanie różnych ćwiczeń. Jeśli stan dziecka nie pozwala na samodzielne wykonywanie ćwiczeń, terapeuta siedzi na koniu razem z dzieckiem, podtrzymuje go i asekuruje oraz wykonuje ćwiczenia razem z nim. Pacjent dotyka konia, głaszcze, przytula, kładzie się na nim.
Dobór konia to jeden z ważniejszych aspektów, aby umożliwić bezpieczne przeprowadzenie sesji hipoterapii. Koń terapeuta musi być spokojny, cierpliwy, łagodny i posłuszny.
Fundacja realizuje zajęcia hipoterapii w ramach projektów, jak również w formie działalności odpłatnej.
Na pierwsze zajęcia należy przynieść ze sobą diagnozę dziecka lub orzeczenie o niepełnosprawności oraz zaświadczenie o braku przeciwwskazań do udziału w zajęciach hipoterapii wydane przez lekarza prowadzącego. Na miejscu otrzymają Państwo również do podpisu zgodę na udział w zajęciach oraz formularz RODO i zgodę na przetwarzanie wizerunku.
Odpłatność za zajęcia należy uiszczać WYŁĄCZNIE przelewem na numer konta fundacji mBank S. A. 59 1140 2004 0000 3602 8357 6470 podając w tytule przelewu imię i nazwisko osoby, która uczestniczy w zajęciach.
Zajęcia należy opłacić z wyprzedzeniem, najpóźniej na dzień przed ich realizacją. Terminy realizacji zajęć ustalamy indywidualnie, telefonicznie lub bezpośrednio w trakcie spotkania na miejscu w stajni.
UWAGA!
Zajęcia można odwołać/przełożyć na inny termin bez utraty płatności do 24 godzin przed wyznaczonym terminem. W przypadku braku wcześniej informacji o nieobecności lub odwołaniu zajęć w czasie krótszym niż 24 godziny przed ustalonym terminem, płatność za zajęcia nie przechodzi na inny termin, a opłata nie podlega zwrotowi.
W razie niesprzyjających warunków atmosferycznych (deszcz, silny wiatr) uniemożliwiających przeprowadzenie zajęć, zajęcia zostaną przeniesione na inny termin.
Zapisy na odpłatne zajęcia hipoterapii oraz dodatkowe informacje na temat udziału w zajęciach uzyskają Państwo pod numerem: 502 633 695 oraz mailowo: biuro@fundacjalustro.pl